تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

تبلیغات

   

  آب خاکستری : 

   

   

  آب خاکستری، فاضلاب‌ خانگی و اداری فاقد مواد فضولات و شامل آب‌ خروجی دستشویی‌، ‌حمام، ماشین‌ لباس‌شویی، ظرف‌شویی و امثال آن است. چون آب خاکستری بار میکروبی کمی دارد، راحت‌تر می‌توان آن را برای مصرف مجدد بخصوص در فلاشینگ توالت، آبیاری مزارع و دیگر موارد مصرفی غیرخوردنی آماده ساخت.

   

   

   

   

  آب منبع باارزشی است. آب شیرین ارزش بیشتری دارد و استفاده از آن و استفاده مجدد از آن کلید زندگی پایدار در جهان امروز است. با بروز کم‌آبی در تمام دنیا، ‌مسئله آب یکی از چالش‌های اساسی بشر امروز می‌باشد. یک استراتژی مؤثر آن کاهش تقاضا برای آب شیرین از طریق گردآوری آب باران، لوله‌کشی، و چفت و بست محکم و بکارگیری فرایندهای کم‌مصرف است ولی هر چه کنیم مقداری آب ضایع می‌شود و بصورت آب خاکستری از دسترس خارج می‌شود. آب خاکستری را می‌توان برای آبیاری، منظره‌سازی و حتی استفاده در فلاشینگ توالت‌ها بکار برد و در واقع دو بار آن را به استفاده کرد. فاضلاب منزل از طریق یک لوله از خانه بیرون میرود ولی می‌توان «آب خاکستری» (Grey water or Sullage) و «آب سیاه» را از هم جدا کرد و آب خاکستری را یک بار دیگر مصرف کرد و آب سیاه را به بیرون فرستاد

   

   

  استفاده مجدد از آب خاکستری در سیستم‌های شهری هم موجب صرفه‌جویی و تأمین منبع جدید آب می‌شود و تقاضا برای آب تمیز را کاهش می‌دهد و هم مقدار فاضلاب را برای عملیات تصفیه بعدی کم می‌کند. بعلاوه تفکیک آنها شانس آلوده شدن منابع آب محلی را کاهش می‌دهد. آب خاکستری از نظر تعریف عاری از آب توالت و دستشویی و دیگر منابع آلوده به مدفوع انسانی است در شرایط خاص مقادیر جزئی مدفوع انسانی و در نتیجه پاتوژن‌ها از طریق دوش‌، ماشین‌ لباسشویی و امثال آن به سیستم آب خاکستری راه می‌یابد. آب خاکستری کثیف ولی ایمن است و منبع خوبی برای آبیاری گیاهان می‌باشد. اگر آب خاکستری به رودخانه‌ها و دریاچه‌ها رها شود، ‌مواد مغذی آن نقش آلاینده‌ دارند ولی برای درختان نقش کود بازی می‌کنند.

   

   

  شکل استفاده از آب خاکستری

   

   

  راحت‌ترین روش استفاده از آب خاکستری، لوله‌کشی و انتقال مستقیم آن برای آبیاری درختان زینتی و درختان میوه است. آب خاکستری را می‌توان برای آبیاری سبزیجات نیز بکار برد ولی آب نباید با قسمت‌های خوردنی گیاه تماس حاصل کند. در سیستم آب خاکستری، از فراورده‌های «دوست با گیاه» یعنی فراورده‌های عاری از نمک، بورون و مایعات سفیدکننده استفاده می‌شود. تشکیل رسوب بورون و نمک در خاک به گیاهان خسارت میزند. در هر صورت در زمان استفاده از این فراورده‌ها باید مراقب سلامتی خود باشیم.

   

   

  بهترین سیستم آب خاکستری مناطق مسکونی، سیستم‌های با طراحی ساده است. در این صورت لازم نیست آب خاکستری به یک سیستم آبیاری قطره‌ای وارد شود و لذا باید زمین را به گونه‌ای ‌شکل داد که آب در خاک تصفیه شود. در این مواقع می‌توان از سیستم‌های ساده و با استفاده از نیروی جاذبه بجای پمپ‌ استفاده کرد. در اینجا سیستم‌های آبیاری ترجیح داده می‌شود که از مسدود شدن آن جلوگیری شود نه اینکه بر فیلتر یا آبیاری قطره‌ای تکیه داشته باشد.

   

   

  مصرف مجدد آب خاکستری فرصت آن را فراهم می‌سازد که باروری اکوسیستم حیات خانه بصورت پایدار افزایش یافته و به تولید غذا پرداخته و ‌آب تمیز و فضای مناسب برای حیات وحش ایجاد کنیم. در چنین سیستمی فراورده‌های فاضلابی ارزشمند (آب خاکستری، کمپوست خانگی و کود انسانی) بازیابی می‌شوند و ساکنین انسانی آن با چرخه‌های اکولوژیکی مرتبط می‌شوند. با طراحی تکنولوژی‌های مناسب برای تولید غذا، آب و بهداشت در دنیای صنعتی‌شده امروز،‌ امید می‌رود که مفهوم از نظر فرهنگی غلط فاضلاب را با فرهنگ آب حیات‌پرور جایگزین کنیم.

   

   

   

   

  راهنمای سیستم آب خاکستری

   

   

  آب خاکستری متفاوت از آب تمیز و شیرین است و بکارگیری مجدد آن مستلزم بکار بستن چند راهنمای مهم ولی ساده می‌باشد:

   

   

  1- «عدم ذخیره‌سازی». آب خاکستری نباید ذخیره شود (بیش از 24 ساعت). در غیر این صورت مواد مغذی موجود در آن تجزیه می‌شوند و بوی بدی تولید می‌گردد.

  2- «حداقل تماس». در صورتی که آب خاکستری حاوی مدفوع فرد مریض و آلوده‌ باشد زیان‌بار است و باید سیستم آب خاکستری به‌گونه‌ای طراحی شود که بطور مستقیم وارد زمین شود و هیچ تماسی با انسان نیابد و هیچ حیوانی نتواند از آن بنوشد.

  3- «فیلتر کردن آب خاکستری به زمین و عدم ذخیره و روان‌شدگی آن». دانستن اینکه آب چگونه در خاک نشت می‌کند (نرخ تراوش خاک) عامل مهمی در طراحی سیستم آب خاکستری است. تجمع آب خاکستری محل مناسبی برای تکثیر حشرات و پشه‌ها و محلی برای امکان ایجاد تماس بین انسان و این گونه منابع می‌شود.

  4- «سادگی سیستم و اجتناب از پمپ و فیلتر». اینها نیاز به تمیزکاری و تعویض دارند ولی سیستم‌های ساده عمر بلندتر و هزینه مراقبت و نگهداری کمتری دارند و انرژی و هزینه کمتری می‌برند.

  5- «شیر سه‌طرفه». برای تغییر سیستم آب خاکستری و آب فاضلاب می‌توان یک شیر سه‌طرفه درمسیر لوله‌های فاضلاب بکار برد.

  6- «انطباق تولید و مصرف». باید مقدار آب خاکستری دریافتی گیاهان با نیاز آبیاری آنها مطابقت کند. در غیر این صورت باید زیادی آب را به شیوه دیگری مدیریت کرد.

   

   

  چند سیستم ساده آب خاکستری

   

   

  از ماشین لباسشویی. ماشین لباس‌شویی ساده‌ترین منبع آب خاکستری برای استفاده مجدد است زیرا آب آن را می‌توان بدون قطع سیستم لوله‌کشی خانگی برگرداند. هر ماشین یک پمپ دارد که آب را به بیرون پمپ می‌کند. این خروجی مستقیماً به سمت گیاهان هدایت می‌شود.

   

   

  «بشکه رخت‌شویی». اگر نمی‌خواهید پول زیادی خرج کنید (خانه اجاره‌ای) یا مانعی بین خانه و محل گیاهان وجود دارد استفاده از بشکه رخت‌شویی مناسب است. آب خروجی ماشین لباسشویی در این بشکه موقتاً ذخیره می‌شود. زیر آب شیری است که از طریق لوله یا شلنگ به باغچه هدایت می‌شود. این ساده‌ترین و ارزان‌ترین روش است ولی برای آنکه مؤثر هم باشد باید شلنگ اتصال آن را دائم کنترل کرد.

   

   

  «ماشین لباس‌شویی به باغچه». این روش برای زمانی است که بخواهیم سیستم انعطاف‌پذیر بوده و بتوان نوع گیاه آبیاری را انتخاب کرد و سیستم هم به مراقبت زیادی نیاز نداشته باشد. در این سیستم شلنگ خروجی ماشین مستقیم به شیر برگردان متصل شده و هر وقت بخواهیم جریان آب را بین سیستم آب خاکستری و آب فاضلاب اصلی تغییر می‌دهیم. این سیستم مجهز به لوله‌های یک اینچی با خروجی نیم اینچی است که به سمت هر گیاه خاص هدایت می‌شود. این سیستم نیز هزینه کمی دارد و مونتاژ آن ساده است و انعطاف‌پذیری بالایی از نظر آبیاری گیاهان دارد. در اغلب موارد این اولین سیستمی است که می‌توان کار را با آن شروع کرد.

   

   

  از دوش. آب دوش منبع مهم آب خاکستری است و مقدار قابل توجهی آب تمیز در دسترس قرار می‌دهد. برای ایجاد یک سیستم مناسب از آب دوش می‌توان از جاذبه زمین (بدون پمپ) استفاده کرد. اگر حیات خانه نسبت به خود خانه بالاتر باشد، نیاز به پمپ است.

   

   

  «زهکش منشعب». آب خاکستری در سیستم زهکش منشعب در لوله‌های زهکش استاندارد یک و نیم اینچی و تحت نیروی جاذبه و در لوله‌های با شیب 2 درصد حرکت می‌کند و آب با استفاده از لوله‌کشی مناسب به کمیت‌های کوچک‌تر و کوچک‌تر تقسیم می‌شود. خروجی نهایی هر انشعاب به حوضچه مالچ وارد می‌گردد و معمولاً منطقه ریشه‌ای درختان و یا گیاهان چندساله بزرگ را آبیاری می‌کند. سیستم زهکش منشعب از نظر زمان مورد نیاز برای نصب صرفه‌جویانه است و بعد از نصب نیز نیاز چندانی به تعمیر و نگهداری ندارد و در درازمدت بخوبی عمل می‌کند. از سینک. سینک آشپزخانه منبع آب زیاد و غنی از مواد آلی (غذا، چربی و امثال آن) است. این آب موجب انسداد برخی سیستم‌ها می‌شود. برای اجتناب از آن از یک سیستم زهکش منشعب با حوضچه مالچ استفاده می‌شود تا مواد آلی آن در ظروف مناسب جمع‌آوری و تجزیه شود. از آنجا که سینک حمام آب زیادی تولید نمی‌کند می‌توان آن را باین سیستم هدایت کرد و یا آب سینک‌ها را به یک گیاه بزرگ منفرد منتقل ساخت یا آنها را تقسیم کرد و با آن دو یا چند درخت را آبیاری نمود.

   

   

  «تالاب‌ ساختمند». تالاب ساختمند برای دفن اکولوژیکی آب خاکستری بکار میرود. اگر آب تولیدی خانه بیش از آب مورد نیاز آبیاری بود، با استفاده از تالاب ساختمند مقدار قابل توجهی از آب‌ خاکستری به آن هدایت می‌شود. در تالاب‌ها مواد مغذی و ذرات فیلترشده از آب خاکستری جذب می‌شوند و لذا مدت طولانی‌تری می‌توان آنها را ذخیره کرد و یا آنها را به یک سیستم آبیاری قطره‌ای مناسب هدایت نمود، گرچه شاید به تصفیه و پمپاژ آب نیاز شود. آب خاکستری همچنین منبع مناسبی برای گیاهان زیبای تالابی است. اگر در کنار یک آبراهه طبیعی زندگی می‌کنید و جایی برای ارسال آب خاکستری ندارید، تالاب قادر است آنها را تمیز و جذب کند. اگر در منطقه خشکی زندگی می‌کنید و یا سعی در کاهش مصرف آب شیرین خود دارید ‌توصیه نمی‌شود از سیستم تالاب استفاده کنید.

   

   

  «سیستم پمپ». اگر قادر به استفاده از نیروی جاذبه برای انتفال آب خاکستری نباشیم (حیات خانه در بالادست قرار دارد یا در یک سطح ولی در فاصله دور است) برای انتقال آن نیاز به پمپ است. در سیستم مجهز به پمپ،‌ آب خاکستری به یک بشکه پلاستیکی (مثلاً 200 لیتری) هدایت می‌شود و بشکه در زیر زمین تعبیه شده و یا در سطح زمین قرار می‌گیرد. درون بشکه پمپی برای ارسال آب با فشار به سیستم آبیاری وجود دارد. پمپ گران است و نیاز به برق دارد و تا آنجا که امکان دارد باید از بکارگیری آ‌ن پرهیز کرد.

   

   

  استفاده از آب خاکستری در درون خانه

   

   

  در بسیاری از خانه‌ها و محل‌های مسکونی آب خاکستری به بیرون خانه ارسال می‌شود. در خانه‌های با مصرف آب بالا و نیاز آبیاری کم و ساختمان‌های بزرگ و شبیه آپارتمان چه کنیم؟ در این موارد نیز می‌توان از آب خاکستری درون خانه سود برد اگرچه سیستم آب خاکستری نیست. آب‌های خاکستری و آبهای تمیز و پیشرمایش در سطل‌هایی جمع می‌شوند و سپس سطل‌ها در فلاش تانک توالت ریخته شده و یا به بیرون انتقال می‌یابند. طرح‌های ساده‌ای از قبیل «سینک مثبت» یا سیستم‌های پیچیده‌تری مثل «سیستم براک» وجود دارد. در سیستم‌های پیشرفته‌تر از آب خاکستری در تالاب‌های گرمخانه‌ای استفاده می‌شود.

   

   

  گیاهان و آب خاکستری

   

   

  سیستم‌های کم‌هزینه و ساده آب خاکستری برای آبیاری درختان بزرگ خاص مناسب می‌باشند. از این آب برای آبیاری درختان، بوته‌ها، و گیاهان یکساله بزرگ استفاده می‌کنند. آبیاری گیاهان کوچک به این روش مشکل است بویژه وقتی در محوطه بزرگی پخش باشند.

   

   

  آب پیش‌گرم

   

   

  قبل از آن در مورد آب خاکستری صحبت شود بهتر است به یک روش دیگر صرفه‌جویی آب اشاره گردد: «آب پیش‌گرم» (Warm-up Water) که هیچ گونه آلودگی ندارد و بدون نگرانی می‌توان آن را در هر جایی مصرف کرد. آب پیش‌گرم آبی است که قبل از خارج شدن آب گرم و مناسب برای شستن دست‌ها و کارهای دیگر از شیر یا دوش بیرون می‌آید و به فاضلاب میرود و اگر فاصله منبع گرما از شیر زیاد باشد مقدار آن بیشتر می‌شود. برای استفاده از این آب سطل خالی زیر شیر گذاشته می‌شود تا آب گرم و مناسب از شیر خارج شود. این آب را می‌توان در درون منزل یا باغچه استفاده کرد زیرا کاملاً تمیز است.

   

   

  منبع :

   

   

  سایت دانستنی های حیوانات


  این مطلب تا کنون بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ پنجشنبه 11 دي 1348 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : سیستم ,استفاده ,آبیاری ,می‌شود ,می‌توان ,خانه ,برای آبیاری ,هدایت می‌شود ,حیات خانه ,نیروی جاذبه ,آبیاری قطره‌ای ,سیستم آبیاری قطره‌ای ,برای ,

تبلیغات


 • Ads1

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز چهار شنبه 29 شهريور 1396

تبلیغات

پارس ایرانیک جهت سفارش تبلیغات با ایمیل زیر در ارتباط باشید
mohsen_msl@yahoo.com

آخرین کلمات جستجو شده

تگ های برتر